شناسه خبر: ۶۱۴۸
لینک کوتاه کپی شد

بلندترین صدای حیوانات | | حیواناتی با صدای زیاد

بلندترین صداهای طبیعت متعلق به کدام جانوران است؟

از ریزترین حشرات با صداهای گوش‌ خراش گرفته تا غول‌ های اقیانوس که صدایشان شبیه موتورهای جت است؛ در این مطلب ده مورد از بلندترین صداهای حیوانات روی زمین را معرفی می‌کنیم.

بلندترین صدای حیوانات

پر بازدید

ترینی‌ها :

اکثر افراد معتقدند صدای حیوانات مانند صدای طبیعت آرامش زیادی دارد. اما صدای حیوانات در برخی موارد نه تنها آرامش نیست بلکه می تواند آسیب زیادی هم به انسان وارد کند. در ادامه می تواند ببیند کدام حیوانات صدای بلندتری دارند.

1. نهنگ‌های آبی

نهنگ آبی مدعی این عنوان است که نه تنها بزرگترین حیوان در جهان طبیعی است، بلکه بلندترین صداها را تولید می‌کند. این حیوان می‌تواند صداهایی که به ۱۸۸ دسی‌بل می‌رسند تولید کند، یعنی صداهایی بلندتر از صدای یک موتور جت، به اندازه‌ای بلند که می‌تواند به پرده گوش انسان آسیب برساند. نهنگ‌های آبی پستانداران دریایی منفرد هستند و فقط برای جفت‌گیری یا مهاجرت به هم نزدیک می‌شوند. آن‌ها از صدای کرکننده خود برای برقراری ارتباط در اقیانوس‌های وسیع استفاده می‌کنند و صدای آن‌ها تا فاصله ۱۶۰۰ کیلومتری شنیده می‌شود. دانشمندان کاهش آهنگ صدای نهنگ‌های آبی را ثبت کرده‌اند، اما دلیل این کاهش هنوز یک راز باقی مانده است. 

2. نهنگ‌های عنبر

در اعماق بیش از ۳۰۵۰ متری، گونه دیگری از نهنگ‌ها هستند که برای برقراری ارتباط، صداهای بلندی شبیه به کد مورس تولید می‌کنند. نهنگ‌های عنبر با استفاده از مکان‌یابی صوتی برای شکار طعمه‌هایی مانند ماهی مرکب غول‌پیکر، صداهای زیری تولید می‌کنند که کداس نامیده می‌شود و می‌تواند به ۲۳۰ دسی بل برسد. اگرچه این صدا از صدای نهنگ آبی بلندتر است، اما فقط در کسری از زمان دوام دارد. یک مطالعه در سال ۲۰۲۴ شواهدی نشان داد مبنی بر اینکه نهنگ‌های عنبر با استفاده از یک الفبای آوایی پیچیده ارتباط برقرار می‌کنند و می‌توانند از انواع مختلفی از صداها برای برقراری ارتباط استفاده کنند. 

 

3. نهنگ‌های سرکمانی

یکی دیگر از پستانداران دریایی که از صداهای بلند و غرشی برای برقراری ارتباط در آب‌های قطب شمال استفاده می‌کند، نهنگ سرکمانی است. نهنگ‌های سرکمانی طولانی‌ترین صفحه شانه‌ای یا سیستم تغذیه فیلتری بین همه گونه‌های نهنگ سرکمانی را دارند و طول آن‌ها می‌توانند به ۴.۶ متر برسد. 

صدای آن‌ها می‌تواند به ۱۵۹ دسی‌بل برسد و صداهای پیچیده آن‌ها از ناله‌های طولانی‌تر تا صداهای کوتاه‌تر متنوع و شدت و فرکانس آن‌ها متفاوت است. مطالعه‌ای در سال ۱۹۸۷ شواهدی از ۲۰ عبارت تکرار شده در آواز نهنگ‌های سرکمانی در سواحل آلاسکا یافت که یک مورد آن تا ۱۴۶ ثانیه طول کشید. 

4. خفاش‌های بولداگ بزرگتر

بلندترین گونه از خانواده خفاش Noctilionidae، خفاش بولداگ بزرگتر (Noctilio leporinus) می‌تواند صدای بلندی تا ۱۴۰ دسی‌بل تولید کند. این موجود به خاطر استفاده از صدا برای ردیابی و شکار ماهی در رودخانه‌ها و حوضچه‌ها، گاهی اوقات به عنوان خفاش ماهیگیر شناخته می‌شود. اگرچه فرکانس صدای آن برای گوش انسان به قدری زیاد است که نمی‌توان آن را تشخیص داد، اما شدت آن شبیه به تیراندازی است. خفاش بولداگ بزرگتر زمانی که برای برقراری ارتباط با خفاش‌های دیگر پرواز می‌کند، این صدای بلند را تولید می‌کند. همچنین سومین حیوان پر سر و صدای جهان است. 

5. خفاش‌های بولداگ کوچکتر

تقریباً نصف اندازه خفاش بولداگ بزرگتر، خفاش پر سر و صدای دیگر خفاش بولداگ کوچکتر (Noctilio albiventris) است که می‌تواند صدای جیرجیری تا ۱۳۷ دسی بل منتشر کند. فرکانس آن برای شنوایی انسان به قدری زیاد است که قابل تشخیص نیست، اما در فرکانس پایین‌تر کرکننده میشود. 

دانشمندانی که گونه‌های خفاش‌ها را در پاناما ثبت می‌کردند، شواهدی یافتند که نشان می‌دهد صدای خفاش‌های بولداگ کوچک‌تر می‌تواند بلندتر باشد: خفاش‌هایی هستند که صداهایی با بالاترین فرکانس را منتشر می‌کنند که بیشتر از صداهای فرکانس پایین‌تر حرکت می‌کنند، به این معنا که جهت‌گیری در سطوح نویز نقش دارد. 

 

6. زنجره آفریقایی

زنجره‌ها پر سر و صداترین حشرات جهان هستند، به ویژه هنگامی که دسته جمعی در حال جفت‌گیری باشند. همه گونه‌های زنجره‌های نر از غشای قدرتمند طبل‌مانندی در شکم خود استفاده می‌کنند که به عنوان نقاره شناخته می‌شود و از این صدا برای جذب ماده‌ها استفاده می‌کنند. زنجره آفریقایی (Brevisana brevis) به داشتن عنوان پرسروصداترین زنجره که آهنگش به ۱۰۷ دسی‌بل، معادل صدای یک ماشین چمن‌زنی برقی می‌رسد، مفتخر است. 

در مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۳ شواهدی پیدا شد که نشان داد زنجره‌های آفریقایی قبل از تولید صدا خودشان را گرم می‌کنند، به بیان دیگر آن‌ها برای تولید صدای شدید جفت‌گیری خود به قدرت ماهیچه‌ای تکیه می‌کنند. 

 

7. سینالفیوس پینک‌فلویدی

سینافیلوس پینک‌فلویدی (Synalpheus pinkfloydi) که دانشمندان موسیقی‌دوست نام گروه راک افسانه‌ای پینک فلوید را روی آن گذاشته‌اند، یک گونه میگو است که تازه سال ۲۰۱۷ کشف شد. هنگامی که این میگو از پنجه بزرگ و صورتی رنگ خود برای گرفتن و کشتن ماهی‌های کوچک استفاده می‌کند، صدایی تولید می‌کند که به ۲۱۰ دسی‌بل می‌رسد، بلندتر از صدای متوسط یک کنسرت راک. 

به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA)، آن‌ها با بستن سریع پنجه‌های بزرگ خود، حباب کوچک و پرفشاری تولید می‌کنند که به سرعت می‌ترکد و صدای بلندی ایجاد می‌کند. این صدا ماهی (طعمه) را بی‌حس می‌کند و این لحظه‌ایست که میگو ماهی را می‌گیرد و می‌خورد. 

8. شیرها

غرش شیر صدایی متمایز و قابل‌تشخیص است که ترس به اندام طعمه می‌اندازد. غرش شیر، بلندترین غرش میان گونه‌های گربه‌های بزرگ است که به ۱۱۴ دسی‌بل می‌رسد و می‌توان آن را از فاصله ۸ کیلومتری شنید. شیرها حنجره‌ای مربعی و مسطح دارند که سبب می‌شود هوا راحت‌تر از آن عبور کند و آن‌ها به راحتی غرش کنند. 

شیرهای نر برای نشان دادن تسلط غرش می‌کنند، در حالی که ماده‌ها از آن برای ترساندن مزاحمان استفاده می‌کنند. هر دو جنس همچنین برای برقراری ارتباط با دیگران غرش می‌کنند. در یک مطالعه در سال ۲۰۲۰، دانشمندان توانستند با استفاده از یک الگوریتم تشخیص الگو، غرش شیرها را با ۹۱.۵ درصد دقت شناسایی کنند. 

9. میمون‌های جیغ‌کش

پرسروصداترین پستانداران جهان یعنی میمون‌های جیغ‌کش می‌توانند صدا یا فریاد هولناکی منتشر کنند که به ۹۰ دسی‌بل برسد و از فاصله ۴.۸ کیلومتری شنیده شود. 

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد هر چه بیضه‌های میمون‌های نر جیغ‌کش (Alouatta palliata) بزرگ‌تر باشد، صدای آن‌ها نرم‌تر است. همچنین دانشمندان دریافتند اندازه بیضه‌ها بستگی به نوع جامعه‌ای دارد که در آن زندگی می‌کنند. جایی که چند نر در یک گروه وجود دارند، بیضه‌ها بزرگتر می‌شوند. وقتی یک گروه از یک نر و چند ماده تشکیل شود، مردها بیضه کوچکتری دارند اما صدای بلندتری تولید می‌کنند. 

10. آب‌ دزدک

آب‌دزدک‌ها حشرات بزرگ و پر سر و صدایی هستند که معمولاً در مزارع کشاورزی و مراتع استرالیا یافت می‌شوند. آب‌دزدکهای نر (Gryllotalpa orientalis) برای تقویت صدای خود، اتاقک‌های صوتی ایجاد می‌کنند که «لانه‌های صدا» نامیده می‌شود و صدای بلند «چرچر» را برای جذب ماده‌ها تولید می‌کنند، صدایی که سبب می‌شود ماده برای یافتن جفت شروع به پرواز کند. ماده‌ها آواز نمی‌خوانند، اما توسط ارتعاشات آوازی و صدای چرچری که می‌تواند به ۲۶ دسی‌بل برسد، جذب می‌شوند

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ترینی‌ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ترینی‌ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد