شناسه خبر: ۶۶۴۸
لینک کوتاه کپی شد

بیشترین طول عمر حیوانات

حیواناتی که بیشترین طول عمر را در جهان دارند!

برخی از حیوانات به حدی عمر می کنند که گاهی به عنوان موجودات نامیرا شناخته می شوند. در ادامه لیست این حیوانات را ببینید.

حیوانات با طول عمر زیاد

پر بازدید

ترینی‌ها :

در بین تحقیقات روی موجودات، لیستی از حیوانات نامیرا وجود دارد. همان که از نامشان پیداست، این حیوانات نامیرا، سال های بسیار طولانی زندگی می کنند. به عبارت دیگر اعضای بدن این حیوانات نامیرا نمی میرد اما در صورتی از بین می روند که توسط شکارچی کشته شوند یا یک تغییر مخربی اتفاق بیفتد.

1. لاک پشت غول پیکر آلدابرا

این حیوان همانطور که از نامش پیداست، یکی از بزرگترین گونه های لاک پشت ها در جهان محسوب می شود. طول عمر بسیار طولانی دارد. زمان رشد او هم به شدت طول می کشد و در سن بالای 30 سال می تواند به بلوغ جنسی برسد. قدیمی ترین نوع این لاکپشت که یافت شده است، 255 سال سن دارد که معمولا در مناطق هند یافت شده اند؛ البته دانشمندان بر این عقیده هستند که این لاکپشت می تواند دو برابر این سن هم رشد و زندگی کند.

لاکپشت

2. نوعی زوپلاکتون به نام Bdelloid

این حیوانات گروهی از زوپلاکتون های آب تازه هستند که نامیرا محسوب می شوند و می توانند شرایط سخت و شدید، دمای هوای بالا، دمای بسیار پایین یا فشار بسیار زیاد را تحمل کنند و تا هر زمان که خواستند به زندگی خود ادامه دهند.

3. نهنگ سرکمانی

این نهنگ ها جدا از سایز بزرگی که دارند، می توانند تا بیش از 100 سال زندگی کنند. راز زنده ماندن طولانی آن ها هم این است که می توانند اعضای بدن تخریب شده خود را بازیابی کنند، از رشد سرطان جلوگیری کنند و بدون اکسیژن هم در مدت زمان طولانی دوام بیاورند.

نهنگ سرکمانی

4. نوعی حلزون

این حلزون ها جزء گونه هایی هستند که بیش از 400 سال عمر می کنند. طول عمر بالای آن ها به گونه ای است که سلول های خود را جایگزین می کنند. بلوغ آن ها رشد آهسته و کمی دارد اما در هر صورت جزء حیوانات نامیرا محسوب می شوند.

5. اسفنج شیشه ای

این اسفنج ها لزوماً نامیرا نیستند اما فقط در صورتی می میرند که توسط شکارچی کشته شده و خورده شوند. بعضی از انواع گونه های اسفنج های شیشه ای می توانند تا بیش از 15 هزار سال زندگی کنند و رشد اعضای بدن خود را کنترل کنند. به این صورت که رشد آن ها را کند می کند تا بتواند مدت زمان بیشتری زندگی کند.

اسفنج شیشه ای

6. مار آبی

طبق تحقیقات و مطالعات انجام شده، مار آبی یکی از حیواناتی است که هیچکدام از علائم افزایش سن را در خودش نشان نمی دهد و در نتیجه می تواند سلول های خود را دوباره تقسیم و بازسازی کند و در مدت زمان طولانی یا حتی تا همیشه خودش را جوان نگه دارد.

7. کوسه گرینلند

این کوسه ها طولانی ترین عمر را دارند و بعضی از آن ها حتی تا 272 سال عمر کرده اند و تا سن 150 سالگی به بلوغ جنسی نمی رسند. این کوسه های زیبا بسیار اعجاب انگیز هستند و می توانند در محیط بسیار تاریک و در سرمای بسیار زیاد یعنی در عمق 2200 متر در آب هم زنده بمانند.

کوسه

8. عروس دریایی نامیرا

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه میشد اگر می توانستید دوباره به دوران کودکی خود برگردید؟ این نوع عروس دریایی چنانچه در مطلب دیگری از نمناک هم به آن اشاره داشتیم می توانند این کار را انجام دهند. این گونه های عروس دریایی در دریای مدیترانه و ژاپن یافت شده اند و جزء حیوانات نامیرا هستند. یعنی می توانند دوباره به دوران کودکی خود برگردند و دوباره بالغ شوند. این فرایند را می توانند به تعداد دفعات بی نهایت انجام دهند.

9. لانگ فیش

لانگ فیش یکی از قدیمی ترین گونه های ماهی در سیاره زمین محسوب می شود. برعکس دیگر ماهی ها می تواند بیرون آب نفس بکشد و سوخت و ساز خود را با سرعت کمتری پیش ببرد. به همین دلیل عمر طولانی مدتی خواهد داشت و حتی بدون مواد مغذی هم تا چند سال زنده می ماند.

لانگ فیش

10. خرچنگ های نامیرا

دانشمندان در طول زمان به این نتیجه رسیدند که بعضی از خرچنگ ها هستند که می توانند به دلیل وجود آنزیم خاصی به نام تلومراز، طول عمر خود را افزایش دهند. این آنزیم بخش هایی از بدن را دوباره بازیابی می کند و به سن جوانی بر می گردد. در نتیجه این حیوانات مرگ ناپذیر هستند و طول عمر بالایی دارند و می توانند در شرایط سخت به خوبی دوام بیاورند.

11. پلاناریا

این حیوان اعضای بدن منحصر به فردی دارد و دارای یک سیستم کاملاً پیچیده است و در نتیجه می تواند به تعداد دفعات بی نهایت، هر کدام از اعضای بدن آسیب دیده اش را دوباره ترمیم کند. به همین دلیل همیشه جوان می ماند و هیچ وقت پیر نمی شود.

پلاناریا

12. جوجه تیغی دریایی قرمز

این حیوان می تواند در آب های کم عمق زندگی کند. در نتیجه یک حیوان نامیرا محسوب می شود و هرگز از رشد کردن باز نمی ایستد و پیر نمی شود. این حیوان می تواند تا بیش از صد سال هم زندگی کند. بعضی از آن ها به سن 200 سالگی هم می رسند. علت آن هم این است که با شرایط محیطی خودشان را تطبیق می دهند.

13. راک فیش

این ماهی از کشور یونان آمده است و طول عمر بسیار بالایی دارد و معمولاً جزء حیوانات دریایی با طولانی ترین عمر در جهان محسوب می شود و می تواند بیش از 205 سال عمر کند. به دلیل ویژگی های خاصی که دارد، آن را از دیگر حیوانات متمایز می کنند. بنابراین جزء گونه های برجسته محسوب می شود.

راک فیش

14. شقایق دریایی

این حیوان شاید خیلی طولانی زندگی نکند اما شرایط محیطی را به راحتی دوام می آورد و می تواند تا بیش از 100 سال طول عمر داشته باشد. زمانی که یکی از اعضای بدن از جمله سر آسیب ببیند، دوباره آن را بازیابی می کند.

15. مگس زامبی

این حشرات به شدت در برابر سرما مقاوم هستند یک پروتئین خاص در خون آن ها وجود دارد که از مرگشان جلوگیری می کند. قلب و مغز آن ها به اندازه دیگر اعضای بدن در برابر سرمای هوا مقاوم نیست و تا زمانی که به طور کامل یخ نزند، جان خود را از دست نمی دهد. البته ممکن است که بعد از این که هوا دوباره گرم شده؛ زنده شود.

16. خرس آبی

خرس آبی یکی از سخت جان ترین حیوانات در کره زمین محسوب می شود. این مخلوقات لاغر هستند اما می توانند در شرایط سخت از جمله نقاط جوش بیش از 100 درجه سانتیگراد و هوای سرد پایین تر از منفی 272 درجه سانتیگراد، در برابر بریدگی و خشکی دوام بیاورند. آن ها همچنین امواج رادیویی سخت را تحمل می کنند، سوخت و ساز خود را به تعویق می اندازند و به راحتی با جریان آب ارتباط می گیرند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ترینی‌ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ترینی‌ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد