شناسه خبر: ۶۱۱۰
لینک کوتاه کپی شد

حیوان خانگی ناصرالدین شاه | حیوان خانگی شاه قاجار

عجیب ترین حیوانات خانگی پادشاهان قاجار | ناصرالدین شاه چه حیواناتی داشت؟ + تصاویر

در عکس هایی که اخیرا از آرشیو آلبوم های تاریخی کاخ گلستان منتشر شد، حیوانات شاهان قاجار به چشم می خورد که می تواند بسیار جالب باشد.

ناصرالدین شاه قاجار

پر بازدید

ترینی‌ها :

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید پادشاهان قاجار چه حیوانات خانگی داشتند؟ در عکس هایی که اخیرا از آرشیو کاخ گلستان منتشر شده است، تصاویر زیادی مرتبط با حیواناتی که پادشاهان قاجار به عنوان حیوان خانگی نگه می داشتند منتشر شده است. در ادامه می توانید ببینید پادشاهان قاجار به چه حیواناتی علاقه داشتند.

آلبوم‌خانه‌ کاخ گلستان یکی از گنجینه‌های‌ غنی عکس و فیلم به شمار می‌آید، در این مجموعه، عکس‌هایی از دورانِ سلطنت پادشاهان قاجار به انضمام آلبوم‌های اهدا شده به آنها وجود دارد و پیشنیه‌ آن به بیش از ۱۷۰ سال می‌رسد.

از جمله عکاسان آلبوم‌های سایه، آنتوان سوروگین (Antoin Sevruguin)، آقا رضا عکاس باشی، ابراهیم خان بودند.

حیوانات قاجار

حیوانات قاجار

حیوانات قاجار

عکس های کمیاب از تشییع پیکر ناصرالدین شاه

شکار در دوره قاجار، به ویژه در زمان ناصرالدین شاه، یکی از فعالیت‌های محبوب و مهم درباریان و شخص شاه بوده است. ناصرالدین شاه از ۱۶ سالگی پادشاه شد طیف وسیعی از گونه‌های حیات وحش در ایران از جمله گوزن، آهو، خرس، پلنگ و یوزپلنگ، ببرریال‌شاهین و باز، کبک و تیهو، قرقاول، خرگوش گراز وحشی را شکار کرده است. اما آنچه در «آلبوم‌های سایه» (آلبوم‌های اسکن‌شده از روی نسخه اصل) تا کنون منتشر شده شامل تصاویری از گونه قوچ است.

حیوانات قاجار

ببر دستی یکساله

حیوانات قاجار

ناصرالدین شاه و درباریانش اغلب به مناطق مختلفی برای شکار می‌رفتند. از جمله این مناطق می‌توان به دشت قزوین، ساوجبلاغ، و دماوند اشاره کرد. این مناطق به دلیل وجود حیات وحش متنوع، برای شکار مناسب بودند.

حیوانات قاجار

فیل بزرگ فیل‌خانه مبارکه قاجار

حیوانات قاجار

ببر دست آموزی که در دربار ناصرالدین شاه نگهداری می‌شد به او شیرالسلطان می‌گفتند.

اولین فیلم از حال و هوای بازار تهران در زمان قاجار؛ سال 1285

حیوانات قاجار

طاووسی که در حیاط عمارت گلستان در سال 1313 نگهداری می‌شد

حیوانات قاجار

دو قوی نر و ماده که در باغچه عمارت گلستان 5 تخم گذاشته اند. 1312قمری

در آلبوم‌های سایه عکاسی از چند گونه دیگر نیز جلب توجه می‌کند که اساسا حیوان خانگی یا بخشی از حیات وحش نیستند ولی دیدن آنها خالی از لطف نیست.

حیوانات قاجار

کندی گربه‌ایی است که در دربار قاجار روزگار خوشی گذرانده است.

ناصرالدین شاه گربه دوست ترین شاه قاجار است.

حیوانات قاجار

 

حیوانات قاجار

برای تسهیل شکار، شاه و همراهانش اغلب اردوگاه‌هایی در محل‌های شکار برپا می‌کردند. این اردوگاه‌ها معمولاً شامل خیمه‌های بزرگ و مجهز، آشپزخانه‌ها، و تجهیزات لازم برای اقامت چند روزه بودند. شاه و همراهانش از تفنگ‌های پیشرفته‌ای که غالباً از اروپا وارد می‌شدند، استفاده می‌کردند. همچنین استفاده از سگ‌های شکارچی و پرندگان شکاری مانند شاهین نیز معمول بود. عکس‌های موجود در ۷۴ آلبوم منتشر شده، تشریفات پخت و پز این شکارها را نیز نشان می‌دهد.

سایر گونه‌های موجود در این آلبوم‌ها نقش حیوان خانگی و یا باغ وحش اختصاصی را برای ناصرالدین شاه و درباریان دارد. برخی گونه‌ها را هم صرفا برای نشان دادن مهارت تیراندازی و صد البته فرصت مدح اطرافیان از مهارت تیراندازی ناصرالدین شاه شکار کرده‌اند. در ادامه تصاویری از حیات وحش در آلبوم‌های عکس کاخ گلستان می‌بینید. 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ترینی‌ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ترینی‌ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد