شناسه خبر: ۵۷۳۳
لینک کوتاه کپی شد

پرتلفات ترین جنگ های دنیا

خونین‌ ترین جنگ های تاریخ کدام بودند؟ | میزان تلفات مرگبارترین جنگ های جهان

به بهانه جنایت اسرائیل در رفح، لیستی از مرگبارترین جنگ های تاریخ جهان را قرار داده ایم.

مرگبارترین جنگ ها

پر بازدید

ترینی‌ها :

مرگبارترین جنگ های دنیا همیشه تلفات انسانی زیادی به بار آورده است. روز گذشته با جنایت هولناک اسرائیل در رفح، مردم بی گناه زیادی در آتش زنده زنده سوختند. به این بهانه به مرگبارترین جنگ های تاریخ پرداختیم. در ادامه چند تا از مرگبارترین جنگ های تاریخ را به ترتیب آمار کشته‌ شدگان بخوانید.

جنگ جهانی دوم

زمان: بین سپتامبر ۱۹۳۹ تا اوت ۱۹۴۵

نیروهای درگیر در جنگ: بیش از سی کشور

گسترده‌ترین جنگ تاریخ که بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در آن جنگیدند. در طول این جنگ کشورهای مختلف تمام توان اقتصادی و علمی خود را بر محور ساخت تسلیحات جنگی متمرکز کردند.

آمار کشته‌شدگان: بین 50 تا 85 میلیون نفر

جنگ جهانی دوم

فتوحات مغول‌ها

زمان: 1206 تا 1337 میلادی

نیروهای درگیر در جنگ: کشورهای آسیایی و شرق اروپا

یورش مغولان یکی از بدترین فجایع تاریخ بشر محسوب می‌شود. آن‌ها در اواخر سده ششم خورشیدی نیروی جنگی سهمگینی ایجاد کردند که بیشتر آسیا و شرق اروپا را به تصرف خود درآورند. مغول‌ها حدود  599 خورشیدی به ایران حمله کردند و در ایران با عنوان ایلخانان بیش از یک قرن حکومت کردند.

آمار کشته‌شدگان: بین 30 تا 60 میلیون نفر

فتوحات دودمان چینگ

زمان: 1616 تا 1662 میلادی

نیروهای درگیر در جنگ: دودمان چینگ و مینگ در چین

سلسله چینگ آخرین سلسله پادشاهی در چین بود که از سال ۱۶۴۴ تا ۱۹۱۲ میلادی بر چین حکمرانی می‌کرد. این دودمان با براندازی دودمان مینگ به قدرت رسید و با تشکیل جمهوری چین عمر این سلسله پایان یافت.

آمار کشته‌شدگان: 25 میلیون نفر

شورش تای‌پینگ

زمان: 1850 تا 1864 میلادی

نیروهای درگیر در جنگ: دودمان چینگ، پادشاهی آسمانی تایپینگ، بریتانیا، آمریکا و فرانسه

در سال۱۸۵۰ میلادی، بزرگترین قیام مردم چین به نام قیام تایپینگ‌ها آغاز شد. براندازی حکومت چین و اسقرار حکومت تایپینگ در راس برنامه‌ها قرار داشت. دامنه این شورش نیمی از چین را فرا گرفت.

آمار کشته‌شدگان: حداقل 20 میلیون نفر

شورش آن لوشان

زمان: 755 تا 763 میلادی

نیروهای درگیر در جنگ: دودمان‌های تانگ و یان در چین

در دوره سلسله تانگ، ژنرال آن لوشان در شمال چین خود را امپراتور نامید و سلسله یان را تاسیس نمود. ارتش او از فانیانگ به سرزمین‌های جنوب سرازیر شد.

آمار کشته‌شدگان: 13 میلیون نفر

جنگ جهانی اول

زمان: 1914 تا 1918 میلادی

نیروهای درگیر در جنگ: بیش از بیست کشور

جنگ جهانی اول مستقیم و غیرمستقیم نقش بزرگی در تعیین تاریخ سده بیستم داشت. این جنگ نقطه پایان تعدادی از نظام‌های پادشاهی در اروپا بود.

آمار کشته‌شدگان: حداقل 10 میلیون نفر

شورش دانگان

زمان: 1862 تا 1877 میلادی

نیروهای درگیر در جنگ: امپراتوری چینگ و مسلمانان هوئی

شورش دانگان جنگی قومی و نژادی به رهبری قوم هوئی و دیگر اقوام مسلمان در قرن ۱۹ در چین بود.

آمار کشته‌شدگان: 8 تا 12 میلیون نفر

جنگ داخلی روسیه

زمان: 1917 تا 1922 میلادی

نیروهای درگیر در جنگ: ارتش سرخ و ارتش سفید

پس از فروپاشی تزارها در روسیه زنجیره‌ای از درگیری‌های چند سویه رخ‌ داد که به سرنگونی دولت موقت روسیه، به قدرت رسیدن بلشویک‌ها و برپایی اتحاد جماهیر شوروی انجامید. در دو سوی اصلی این درگیری‌ها، یکی ارتش سرخ بلشویک‌ها بود که گاه با دیگر گروه‌های چپ‌گرای پیش از انقلاب متحد می‌شد و دیگری ارتش سفید بود.

آمار کشته‌شدگان: 5 تا 9 میلیون نفر

جنگ سی ساله

زمان: 1618 تا 1648 میلادی

نیروهای درگیر در جنگ: کشورهای پروتستان‌ و کاتولیک اروپایی

درگیری بین دو مذهب کاتولیک و پروتستان و همچنین رقابت بین حکومت‌های هابسبورگیِ اتریش و اسپانیا با قدرت‌های دیگر منطقه دوران سختی را در اروپای مرکزی به وجود آورد. این جنگ قحطی و بیماری‌های گوناگونی را به همراه داشت.

آمار کشته‌شدگان: 7.5 میلیون نفر

جنگ‌های ناپلئونی

زمان: 1803 تا 1815 میلادی

نیروهای درگیر در جنگ: چندین کشور اروپایی

ناپلئون بناپارت سردار پیروزمند جنگ‌های دوران انقلاب فرانسه در سال 1799میلادی قدرت را در دست گرفت. وی نظم و امنیت را به فرانسه بازگرداند و یک امپراتوری بزرگ را به وجود آورد.

آمار کشته‌شدگان: بین 3.5 تا 7 میلیون نفر

جنگ جمهوری اسلامی ایران - عراق 

جنگ ایران

هزینه: 109 میلیارد دلار

تلفات: بیش از 1 میلیون نفر

دو جنگ ایران و عراق و جنگ خلیج فارس در فاصله کوتاهی نسبت به یکدیگر رخ دادند و خسارات جانی و مالی بسیاری را به همراه داشتند. جنگ عراق و ایران در سال 1980 توسط صدام آغاز شد و تا سال 1988 ادامه داشت. در این نبرد هر دو کشور خسارات مالی و جانی بسیاری را متحمل شدند و هنوز هم نتوانسته اند به صورت کامل آسیب های این جنگ را جبران کنند. طولانی‌ترین جنگ متعارف در قرن بیستم میلادی و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام جنگ عراق بود که به جمهوری اسلامی ایران تحمیل شد و نزدیک به هشت سال به طول انجامید. جنگ به صورت رسمی در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ برابر ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰ آغاز شد. 

جنگ دو کره

جنگ دو کره

هزینه: 364 میلیارد دلار

تلفات: 1.2 میلیون نفر

جنگی که در سال 1950 میان کره شمالی و کره جنوبی آغاز شد و تا سه سال بعد ادامه داشت. این جنگ که به عنوان یکی از مرگبارترین جنگ های تاریخ مدرن شناخته می شود به صورت غیر مستقیم میان شوروی - چین و آمریکا و کشورهای غربی بود که در آن کشور کره بیشترین آسیب را دید. پایان این جنگ هیچ پیروز قطعی به همراه نداشت و تنش های شدید میان دو کشور کره همچنان موجود است. این جنگ نتیجه تقسیم کره پس از جنگ جهانی دوم بود. این کشور از سال ۱۹۰۵ تا پایان جنگ جهانی دوم در تصرف ژاپن بود. با شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم نیروهای آمریکایی وارد بخش جنوبی شبه‌جزیره کره و نیروهای شوروی وارد بخش شمالی آن شدند و خط معروف به مدار ۳۸ درجه به عنوان مرز دو طرف تعیین شد. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان