شناسه خبر: ۶۴۷۱
لینک کوتاه کپی شد

تاریخچه لباس های امروزی

تاریخچه لباس هایی که امروز می‌ پوشیم؛ از لباس عروس تا پیراهن هاوایی!

تا حالا شده به این فکر کنید لباسی که امروز می پوشیم، چطور به وجود آمده و حالا به یک مد در جهان تبدیل شده است؟ همراه ما باشید تا در مورد تاریخچه لباس ها بدانید.

تاریخچه لباس

پر بازدید

ترینی‌ها :

تا حالا شده موقعی که به آینه نگاه می کنید، فکر کنید تاریخچه لباسی که به تن دارید به چه زمانی باز می گردد؟ از تی شرت تا لباس عروس، تاریخچه لباس ها برای بسیاری افراد شگفت انگیز است و این که بدانیم اولین بار چه کسانی از این مدل لباس ها را مد کردند جالب اشت. همراه ما باشید تا تاریخچه لباس ها و ریشه شکل گیری برخی از آن ها را بررسی کنیم.

لباس عروس سفید

لباس عروس سفید

اگر در روز عروسی خود یک لباس سفید پوشیدید، یا رویای پوشیدن آن را دارید، می‌توانید به خاطر آن از ملکه ویکتوریا تشکر کنید. ویکتوریا وقتی با شاهزاده آلبرت ازدواج کرد این ترند را بنیان گذاشت.

تی‌شرت

تی شرت

پیشینه تی‌شرت را می‌توان در روم باستان ردیابی کرد، جایی که تونیک پوشیده می‌شد. اما تی‌شرت مدرن پیوند نزدیکی با union suit، نوعی لباس زیر بلند یک‌تکه در قرن ۱۹ دارد. لباس سرهمی اولین بار توسط شرکت لباس زیر کوپر در سال ۱۹۰۴ به بازار آمد و بعداً توسط نیروی دریایی ایالات متحده استفاده شد.

 

تی شرت

کلمه «تی‌شرت» اولین بار در کتاب «این سمت بهشت» از اسکات فیتزجرالد در سال ۱۹۲۰ به کار رفت. از دهه ۱۹۴۰ تی‌شرت محبوب شد و همچنان محبوب است.

پاشنه بلند

کفش پاشنه بلند

کفش پاشنه بلند را در ابتدا مردان می‌پوشیدند. این ایرانی‌ها و دیگر فرهنگ‌های مشابه بودند که از این نوع کفش استفاده می‌کردند اما در پایان قرن شانزدهم به اروپا رسیدند و محبوب شدند.

 

کفش پاشنه بلند

در قرن هفدهم، خاندان سلطنتی کفش پاشنه ‌‌بلند می‌پوشیدند. لویی چهاردهم فرانسه شخصیت معروفی بود که کفش‌های پاشنه بلند می‌پوشید و در پایان قرن زنان شروع به پوشیدن پاشنه بلند کردند.

دستمال گردن

 

دستمال گردن

لویی چهاردهم فقط به پوشیدن کفش پاشنه بلند شناخته نمی‌شود. او همچنین به محبوب شدن دستمال گردن هم کمک کرد.

دستمال گردن

نسخه اولیه دستمال گردن قبلاً در بین مزدوران کرواسی محبوب بود و سپس پاریسی‌ها هم از آن استفاده کردند. در آن زمان دستمال گردن‌ها عمدتاً از گیپور یا ابریشم ساخته می‌شدند.

شلوار

شلوار

قدمت قدیمی‌ترین شلواری که تا به حال پیدا شده  به بین ۳۰۰۰ تا ۳۳۰۰ سال پیش باز می‌گردد که توسط سوارکاران عشایری در آسیای مرکزی استفاده می‌شد.

شلوار

مردمان بسیاری از فرهنگ‌های باستانی دیگر نیز آنها را می‌پوشیدند، اما مدتی طول کشید تا یونانیان و رومیان باستان آنها را استفاده کنند. رومی‌ها معتقد بودند که شلوار چیزی است که مردم بربر می‌پوشند، اما زمانی که امپراتوری‌شان به فراتر از دریای مدیترانه گسترش یافت، دیدگاه خود را تغییر دادند.

کت و شلوار

کت و شلوار

در مورد کت و شلوار باید خود را مدیون جرج «بو» برومل، مرد خوش‌پوش انگلیسی بدانیم. او اولین کسی بود که کت و شلوار مدرن را محبوب کرد؛ ترکیبی از یونیفرم رسمی نظامی که با لباس مردانه روستایی انگلیسی ترکیب شده بود.

لباس شنا

لباس شنا

در قرن نوزدهم بود که مردم بیشتر به ساحل دسترسی پیدا کردند. زنان لباس‌های حمام می‌پوشیدند، که به مرور زمان چسبان‌تر شد. به عنوان مثال، این مایویی است که شناگر حرفه‌ای استرالیایی آنت کلرمن در حدود سال ۱۹۰۵ پوشید. او یک بار به دلیل پوشیدن لباس شنای یک تکه ورزشی خود دستگیر شد.

کلاه

کلاه

انسان از اوایل تاریخ سر خود را می‌پوشاند. اوتسی مرد یخی یک نمونه معروف متعلق به ۵۳۰۰ سال پیش است که بقایای او با کلاهی از پوست خرس کشف شد.

کلاه

یک نقاشی باستانی از کلاه مربوط به حدود ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد در مقبره‌ای در تبس مصر کشف شد.

شلوار جین

شلوار جین

شلوار جین آبی نمادین در پایان قرن نوزدهم توسط لوی اشتراوس و جیکوب دیویس برای معدنچیان در نوادا ایالات متحده اختراع شد.

شلوار جین

اولین جین آبی Levi’s 501 در سال ۱۸۹۰ تولید شد و تا به امروز از مولفه‌های اصلی مد باقی مانده است.

پیراهن هاوایی

پیراهن هاوایی

پیشینه این پیراهن‌های دکمه‌دار با نقش‌های گلدار با نام اصلی پیراهن آلوها که به پیراهن هاویی معروف هستند به زنان ژاپنی ساکن هاوایی در دهه ۱۹۲۰ بازمی‌گردد.

پیراهن هاوایی

این زنان از پارچه کیمونو برای ساخت پیراهن استفاده می‌کردند. محبوبیت این پیراهن‌ها در طول سال‌ها افزایش یافت و در دهه ۱۹۶۰ بسیاری از مردان مشهور مانند الویس پریسلی افسانه‌ای آنها را می‌پوشیدند.

شلوار کارگو

شلوار کارگو

همانطور که این تصویر نشان می‌دهد، پیشینه شلوارهای کارگو را می‌توان به یونیفورم نظامی که سربازان بریتانیایی در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۴۰ می‌پوشیدند ردیابی کرد.

شلوار کارگو

آمریکایی‌ها برای اولین بار در طول جنگ جهانی دوم با شلوارهای چند جیب ظاهر شدند و آن را به عنوان بخشی از یونیفرم خود استفاده کردند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ترینی‌ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ترینی‌ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد