شناسه خبر: ۵۶۹۷
لینک کوتاه کپی شد

سریال های مشابه خرم سلطان | سریال های تاریخی ترکی

اگه عاشق درام تاریخی مثل «خرم سلطان» هستی، این ۱۰ سریال را حتما ببین!

اگر شما هم جزو کسانی هستید که به سریال های تاریخی درام ترکیه مانند خرم سلطان علاقه دارید، این سریال هایی که معرفی کرده ایم را از دست ندهید.

سریال ترکی

پر بازدید

ترینی‌ها :

سریال خرم سلطان یکی از پرطرفدارترین سریال های ترکی بود که ساخته شد. بنابراین اگر آن سریال را دوست داشتید و به موضوع درام تاریخی علاقه دارید، سریال های ترکی که در ادامه قرار دادیم را در لیست خود جای دهید. ما در ادامه بررسی کرده ایم که چرا این سریال های ترکی پرطرفدار هستند و توانسته اند مخاطبان زیادی را جذب کنند.

نیمه‌ شب در پِراپالاس(۲۰۲۲)

سریال ترکی

این سریالِ محصول سال 2022 یکی از سریال‌های ترکیه‌ای است که مخاطب می‌تواند آن را از طریق نتفلیکس تماشا کند. خط اصلی داستان این سریال درباره یک روزنامه‌نگار یتیم و تلاش او برای انجام تحقیقاتی در هتل پرا پالاس در استانبول است. این روزنامه‌نگار البته خبر از راز عجیبِ یکی از اتاق‌های این هتل ندارد و نمی‌داند این هتل در حقیقت پرتالی به زمان گذشته را در خود دارد.

چرا این سریال فوق‌العاده است؟

از نظر بسیاری این سریال مناسب‌ترین گزینه برای مخاطبانی است که تازه قصد شروع تماشای سریال‌های درام/تاریخی ترکیه را دارند. سریال از نظر داستان و جلوه‌های ویژه و طراحی صحنه کاملا موفق بوده و مخاطب ضمن دنبال کردن داستان شخصیت‌ها می‌تواند از تاریخ معاصر ترکیه و تاثیر جنگ جهانی اول بر مردم این کشور هم مطلع شود.

سنگ آرزو (۲۰۲۳)

سریال ترکی

داستان این سریال جذاب ترکی درحقیقت در دهه 1980 میلادی می‌گذرد، زمانی که ترکیه از نظر سیاسی و اجتماعی در دوران گذار بود و با مسائل متفاوتی درگیر بود. تمرکز داستان این سریال بر ماجراهای یک خانواده شناخته شده و ثروتمند ترک و البته مردی است که برای این خانواده و در کارخانه‌های آن‌ها کار می‌کند. داستان برای مرد به تلخی پیش می‌رود. او که ماه‌هاست حقوقی دریافت نکرده برای وصول حقش دست به التماس و خواهش می‌زند.

چرا این سریال فوق‌العاده است؟

نسبت به باقی سریال‌های تاریخی/درام کشور ترکیه، این سریال در زمانی بسیار نزدیک به حال اتفاق می‌افتد و شهروندان زیادی در کشور ترکیه هنوز آن دوران را به یاد دارند. با این وجود سازندگان این سریال از پس این آزمون برمی‌آیند و هم موفق به یک جهت‌گیری عادلانه در قبال اتفاقات تاریخی و سیاسی می‌شوند و هم ترکیه آن زمان را به دقیق‌ترین شکل ممکن به تصویر می‌کشند.

قرن باشکوه (حریم سلطان) (۲۰۱۱)

بخش قابل توجهی از سریال‌های درام تاریخی ترکیه از نظر زمانی در میانه امپراطوری عثمانی اتفاق می‌افتند و این سریال هم از این قانون مستثنی نیست. داستان این سریال جذاب پیرامون یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های تاریخی در کشور ترکیه یعنی سلطان سلیمانِ عثمانی شکل می‌گیرد.

سریال ترکی

داستان این سریال البته بیشتر بر رابطه سلطان سلیمان و همسرش متمرکز است. همسری که بعدها به اولین هاسِکی سلطان در امپراطوری عثمانی یا همسر ارشدِ یک امپراطور عثمانی تبدیل می‌شود و جایگاهی ویژه در تاریخ ترکیه پیدا می‌کند.

سریال ترکی

چرا این سریال فوق‌العاده است؟

بیشتر سریال‌های ترکی ساخته شده درباره دربار سلطان سلیمان یا دیگر پادشاهان عثمانی مشابه هم هستند اما سازندگان این سریال به خوبی توانسته‌اند بین روابط عاشقانه، ملودرام و واقعیت‌های تاریخی تعادل برقرار کنند. مخاطب ضمن غرق شدن در داستان و مسائل شخصیت‌های اصلی، به صورت غیرمستقیم به مفاهیمی چون جنسیت و فرهنگ فکر خواهد کرد.

10 سریال ترکی که ایرانیا بیشتر از ترک ها عاشقشون شدن!

وطنم تویی (۲۰۱۶-۲۰۱۸)

سریال ترکی

اولین پخش این سریال محبوب در تلویزیون ترکیه به بیش از 10 سال پیش باز می‌گردد. داستان این سریال در دهه‌های پرماجرای 1910 و 1920 در کشور ترکیه می‌گذرد. مخاطب با شخصیت اصلی همراه می‌شود که در سال‌های سخت اشغال ترکیه توسط دشمنان خارجی، مشغول سروکله زدن با مسائل و دوراهی‌های شخصی هم هست.

مطابق انتظاری که از یک سریال تاریخی خوش‌ساخت داریم این سریال هم در کنار روایت داستان شخصیت‌ها، ما را به زمانی متفاوت می‌برد و دغدغه‌های انسان‌هایی را به یادمان می‌آورد که حالا دیگر زنده نیستند.

سریال ترکی

چرا این سریال فوق‌العاده است؟

منتقدان سریال‌های ترکی عقیده دارند این سریال برای هر شخصی با هر سلیقه‌ای مناسب است و برای هر نگاهی نکات جذابی دارد. داستان جذاب و اعتیادآوری که دو فصل به طول می‌انجامد و برای هر مخاطب با هر سلیقه‌ای لحظاتی لذت‌بخش خواهد ساخت.

قیام عثمان (۲۰۱۹- ؟)

سریال ترکی

این سریال که اولین بار در سال 2019 پخش شد درحقیقت دنباله‌ای است برای سریال بسیار محبوب (Diliris: Ertugrul) و به طرفداران این سریال شانس دوباره‌ای برای تماشای شخصیت‌های محبوبشان می‌دهد.

داستان این سریال بسیار محبوب نزد مردم ترکیه بر زندگی عثمان قاضی، بنیان‌گذار سلسله قدرتمند عثمانی متمرکز است. مخاطب همراه عثمان و از چشم‌های او داستان آغاز یکی از قدرتمندترین امپراطوری‌های کره زمین را تماشا می‌کند و می‌بیند این شخصیت برای حفظ قلمرو و قدرتش با چه سختی‌های روبرو بوده است.

سریال ترکی

چرا این سریال فوق‌العاده است؟

تنها دلیل 5 فصل به طول انجامیدن ساخت و پخش این سریال، زندگی جذاب و پرحادثه شخصیت اصلی آن است. سازندگان سریال تا آن‌جا که امکان داشته حقیقت‌های تاریخی را فدای جذابیت داستان نکرده‌اند و همین دلیلی است برای موفقیت قابل توجه این سریال در داخل و خارج کشور ترکیه.

محبوب ترین سریال های ترکی در حال پخش 2024 + تصاویر

سوگند (قسم) (۲۰۱۹-۲۰۲۲)

سریال ترکی

این سریال که با نام سوگند(Yemin) در کشور ترکیه پخش شد یکی از طولانی‌ترین و پراپیزودترین سریال‌های تلویزیون ترکیه به حساب می‌آید. نقطه مثبت این سریال البته برای طرفداران پرتعدادش، تعداد زیاد قسمت‌های آن است. این سریال بیش از 500 قسمت دارد و داستانی جذاب در خلال این 500 قسمت روایت می‌شود.

سریال ترکی

خط اصلی داستان این سریال بر زندگی دختر روستایی بینوایی متمرکز است که سهمی قابل توجه از سختی‌های دنیا دریافت کرده است. دختر بینوا وقتی هنوز خیلی کوچک است با مرگ مادرش روبرو می‌شود و پس از آن به عنوان یک کودک یتیم رها می‌شود. داستان جذاب مبارزه این دختر سرسخت با سرنوشت هر بیننده‌ای را جذب خواهد کرد.

چرا این سریال فوق‌العاده است؟

پیش از هرچیز باید به شما هشدار بدهم که این سریال به اندکی زمان احتیاج دارد تا به فرم فوق‌العاده‌اش برسد و درنتیجه اگر مایلید آن را تماشا کنید باید در خلال قسمت‌های ابتدایی دندان بر سر جگرتان بگذارید. با این حال وقتی از قسمت‌های ابتدایی عبور کنید و داستان و شخصیت‌ها به اوج خود برسند قادر به رها کردن این سریال نخواهید بود. داستان این سریال همواره مخاطب را در شک و تردید نگه می‌دارد و پس از تماشای 500 قسمت این سریال دیگر هیچ اتفاقی در زندگی برایتان عجیب نخواهد بود.

حماسه

سریال ترکی

هرچند که اغلب سریال‌های تاریخی ترکیه در دوره تاریخی مربوط به امپراطوری عثمانی یا دوره پس از آن می‌گذرد، سازندگان این سریال به سراغ دوره‌ای دورتر و پیش از ورود اسلام به کشور ترکیه رفته‌اند.

سریال ترکی

داستان در آسیای مرکزی می‌گذرد و شخصیت اصلی به خاطر جنگ و جدل‌های مداوم برای تسلط بر این منطقه، در کودکی پدر و مادرش را از دست می‌دهد. قهرمان یتیم داستان اما اینده‌ای پر از حادثه و سختی و البته موفقیت و قدرت در پیش دارد و مبارزه مداوم گروه‌های مختلف برای تسلط بر یک سرزمین حتی اجازه لحظه‌ای آرامش برای نفس کشیدن هم به مخاطب نمی‌دهد.

چرا این سریال فوق‌العاده است؟

این سریال به خاطر شیوه جدید و منحصر بفرد روایت تاریخی مانند یک جریان تازه در بین سریال‌های تاریخی ترکی سروصدا به پا کرد. این سریال از هر نظر فوق‌العاده است. از بازی قدرتمند بازیگران گرفته تا سکانس‌هایی که از نظر بصری بسیار زیبا هستند و البته درامی که به سختی ذهن و فکر مخاطب را درگیر می‌کند.

کلوپ (۲۰۲۱-۲۰۲۳)

سریال ترکی

داستان این سریال تماشایی بر زندگی قهرمانی تمرکز دارد که در دهه 1950 در ترکیه در یک مخمصه درست و حسابی گیر افتاده است. قهرمان قصه یعنی رعنا، زنی یهودی است که به خاطر شرایط سخت زندگی و جامعه مجبور به انتخاب بادقت قدم‌های بعدی‌اش است.

دختر رعنا که به خاطر مسائلی از او جدا شده است، حالا در خطر است و برای نجات او رعنا باید درگیر ماجراهایی خطرناک شود. رعنا با هدف محافظت از دخترش وارد دنیای خطرناک کلاب‌های محلی و گردانندگان آن‌ها می‌شود و  حالا باید در این دنیای خطرناک از خود و دخترش مراقبت کند.

سریال ترکی

چرا این سریال فوق‌العاده است؟

احتمالا درخشان‌ترین ویژگی این سریال زنده کردن استانبولِ دهه 1950 میلادی است و سازندگان این سریال از این نظر کاری فوق‌العاده انجام داده‌اند. نکته بعدی قهرمان داستان است که از نظر مذهب و ویژگی‌های شخصیتی هیچ شباهتی به قهرمان‌های معمول سریال‌های ترکی ندارد. روایت داستانی جذاب در کنار چنین ویژگی‌هایی باعث شده این سریال به موفقیتی قابل توجه دست پیدا کند.

فهرست محبوب ترین سریال های ترکی فیلیمو + تصاویر

صلاح‌الدین: فاتح اورشلیم (۲۰۲۳)

سریال ترکی

سازندگان این سریال به سراغ شخصیت و داستانی بسیار ویژه و جنجالی رفته‌اند و همین موضوع این سریال را از سریال‌های مشابه جدا می‌کند. این سریال یکی از بهترین محصولات غیرمستند درباره فتح سرزمین مقدس و بخش‌هایی قابل توجه از نبردهای طولانی جنگ‌های صلیبی است.

این سریال از نظر تاریخی یک شاهکار کامل به حساب می‌آید.

سریال ترکی

چرا این سریال فوق‌العاده است؟

این سریال به خاطر انتخاب‌های سازندگانش به سریالی بسیار آسان و لذت‌بخش برای تماشا تبدیل شده است. سازندگان این سریال به سراغ موضوعی رفته‌اند که احتمالا برای بسیاری از مخاطبان به ویژه در خارج کشور ترکیه کاملا ناشناخته است و با این حال موفق شده‌اند در همین بستر یک داستان جذاب و سرگرم‌کننده را روایت کنند.

قیام ارطغرل(۲۰۱۴-۲۰۱۹)

سریال ترکی

پخش این سریال در سال 2014 باعث شد سریال‌های ساخت کشور ترکیه و به خصوص سریال‌های تاریخی این کشور در بین مخاطبان غیرترک محبوب شود و سرآغازی بود برای علاقه مخاطب خارجی به محصولات فرهنگی ترکیه. داستان این سریال محبوب بر زندگی ارطغرل متمرکز است، شخصیتی که ظاهرا واقعا وجود خارجی داشته و حیات او در تاریخ مستند است.

مطابق انتظار داستان این سریال بر زندگی ارطغرل و تلاش‌های توقف‌ناپذیر او در راه متحد کردن سرزمینی در فلات آسیای مرکزی تمرکز دارد و ماجراهای جذاب و دشمنان قدرتمندی که این شخصیت باید با آن‌ها دست و پنجه نرم کند. ارطغرل بعدها صاحب یک پسر می‌شود، پسری که راه پدر را ادامه می‌دهد.

سریال ترکی

چرا این سریال فوق‌العاده است؟

اگر از داستان اصلی و واقعیت‌های تاریخی این سریال که در بسیاری از کشورهای اسلامی حساسیت‌برانگیز شده بگذریم با یک سریال جذاب روبرو هستیم. سازندگانی که تصمیم گرفتند یک درام فوق‌العاده را در بستری بسیار حساس از منظر تاریخی روایت کنند. شاید اگر یک محقق تاریخ باشید از این سریال خوشتان نیاید اما اگر با این تصور به سراغ این سریال بیایید که در حال تماشای یک داستان تخیلی هستید، قطعا از تماشای آن لذت خواهید برد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان