شناسه خبر: ۵۷۳۲
لینک کوتاه کپی شد

فعال شدن آتشفشان تفتان

آتشفشان تفتان فعال شد؟ | وحشت مردم منطقه از ناآرامی تفتان + جزئیات

گاه و بی‌ گاه فعالیت قله آتشفشان تفتان در سیستان و بلوچستان خبرساز می‌ شود. آتشفشان کوه تفتان نیمه فعال است و صبح دیروز بار دیگر خروج گاز و بخار از دهانه آن سر و صدای زیادی به پا کرد.

آتشفشان تفتان

پر بازدید

ترینی‌ها :

خبرهایی در مورد فعال شدن دوباره آتشفشان تفتان سر و صدای زیادی به پا کرده است. خروج گاز و بخار از آتشفشان تفتان باعث نگرانی مردم منطقه است اما آیا واقعا این آتشفشان فعال شده است؟ در ادامه جزئیات کامل خبر فعال شدن آتشفشان تفتان را بخوانید.

یک عضو هیات علمی گروه زمین شناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان (زاهدان) با تایید این خبر می‌گوید: «همانطور که می‌دانید آتشفشان تفتان فعال نیست و فعالیت آن گاهی اوقات صورت می‌گیرد. صبح روز سه شنبه(8 خرداد) بار دیگر ما شاهد فعالیت آتشفشان بودیم.»

حبیب بیابانگرد ادامه می‌دهد: «نزولات الهی تاثیر مستقیم بر روی فعالیت کوه آتشفشان دارد و امسال نیز بارندگی بسیاری در این منطقه اتفاق افتاد. بنابراین، افزایش بخاراتی که از دهانه آتشفشان خارج می‌شود، خودش گویای این مسئله است.»

تفتان

وحشت اهالی

اهالی شهرستان تفتان صبح روز گذشته با صدای مهیبی از خواب بیدار شدند. اهالی این منطقه که نسبت به فعالیت‌های آتشفشان عادت دارند، به گفته یکی از شهروندان تفتان وحشت زده شدند. یاسر کرد، فعال اجتماعی به همشهری می‌گوید: «اتفاقا صبح در نزدیکی کوه تفتان بودم و به چشم دیدم که گوگرد و بخار چگونه از دهانه آتشفشان خارج می‌شود.» او عنوان می‌کند: «البته اهالی تفتان چنین تصاویری را زیاد دیده‌اند. اما برای خودم جالب بود که این بار فعالیت آتشفشان نسبت به یکی دو سال گذشته شدیدتر بود. به نظر من، حجم بیشتری از آتش و بخار از دهانه آن بیرون می‌آمد.»

کرد عنوان می‌کند: «قبلا معمولا از یک نقطه آتش زبانه می‌کشید که ما به آن دود می‌گفتیم، ولی صبح دیروز از چند نقطه آتش و بخار از کوه تفتان خارج می‌شد. راستش کمی نگران شدیم ولی امیدوار هستیم مشکلی پیش نیاید.»

ضلع شرقی تفتان

زاهدان در بخش شمالی کوه تفتان قرار دارد و خارک در جنوب این کوه، اما در ضلع شرقی سنگان و میرزاده قرار گرفته است؛ یعنی در 15 کیلومتری سنگان. به همین دلیل، اهالی این منطقه صدای واضح تری از فعالیت آتشفشان را احساس کردند. عضو هیات علمی گروه زمین شناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان (زاهدان) درباره اینکه آیا شدت فعالیت آتشفشان غیرعادی بوده است، می‌گوید: «همانطور که اعلام کردم نزولات الهی بر روی میزان بخارات خارج شده است کوه تاثیرگذار است. در واقع، این پدیده طبیعی است و فکر نمی‌کنم جای نگرانی وجود داشته باشد.» آخرین بار پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳، خروج گاز و بخار از دهانه آتشفشان تفتان ثبت شد. در حالی که آخرین فورانش در سال‌های ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۰ بوده است.

آیا این خبر مفید بود؟

 • ناشناس ارسالی در

  منطقه رشته کوه های تفتان هم در تراز بالایی ازسطح دریا هم محل تلاقی صفحه عربستان اوراسیا هست که از کرانه خلیج فارس و بوشهر و بندرعباس سراوان شروع شده، طبیعتا آثار نشت گذاره ها را داره و عرض کرده ام همیشه قبل فاجعه بم. سطح آب های چاه های برداشت ناتراز

 • ناشناس ارسالی در

  از هم بوده و مردم گزارش داده بودن اهالی منطقه به استانداری و فرمانداری ولی اعتنا نشده میگفت صداهایی از عمق زمین میاد که ناشی از فعالیت‌های زمین میتونه باشه

 • ناشناس ارسالی در

  ما می‌بینیم براحتی کمربند انفجار منطقه سوماترا اندونزی هست و مکررا آتشفشان ها و زلزله های وسیعی را تجربه می‌کند! و هر وقت آتشفشانی فعال شد روی تجربه آمریکای جنوبی و حوضه کارائیب و استرالیا زلزله های متاسفانه شدیدی رخ داده

 • ناشناس ارسالی در

  مثل ژاپن فوجی یاما خیلی تاثیر داره بحث انتقال تنش مذاب موهو هست دیگه. بنابراین راهو برای حرکت صفحات هموارتر می سازه

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان